Mistrzostwa Świata FIFA 2018: Przewodnik po miastach-gospodarzach

Suszona konina, występy Drag queen, jedyna na świecie łódź podwodna sprzed ery atomu i osiem innych powodów, aby odwiedzić Rosję tego lata. Czytaj dalej!

Przeprowadziliśmy ankietę wśród mieszkańców 11 miast-gospodarzy aby przekonać się, jak wygląda ich podejście do zagranicznych turystów i kibiców LGBT, a następnie obliczyliśmy, jaki procent ma pozytywne odczucia.

Poniżej przedstawiamy wspomniane rankingi, a z pełnym raportem zapoznasz się tutaj.

MOSKWA

Jedna trzecia mieszkańców Moskwy nie jest zadowolona z przybycia zagranicznym fanów na MŚ 2018. Uważają, że stolica zapełni się agresywnie nastawionymi fanami, którzy mogą prowokować bójki i przeszkadzać w codziennym życiu. W szczególności obawiają się turystów z Anglii i Polski. Jedna trzecia moskwian uważa, że piłkarze będą stosować doping w trakcie MŚ 2018. Za najbardziej uczciwe drużyny mieszkańcy miasta uważają zaś Danię, Szwecję, Serbię i Belgię. Tylko jeden na dziesięciu moskwian wierzy, że Rosja zatriumfuje i zwycięży w mistrzostwach.

Polska gra z Senegalem we wtorek 19 czerwca w Moskwie.


Życzliwość wobec zagranicznych turystów: 66%

🏳️‍🌈 Życzliwość wobec LGBT: 72%


Co zobaczyć?

Lokalsi ironicznie określają Moskwę jako „nie Rosję”, mimo że większość mieszkańców tego miasta pochodzi z prowincji. Na przykład prezydent Władimir Putin i premier Dmitrij Miedwiediew przybyli tam z Petersburga. Możesz odwiedzić Plac Czerwony, Kreml (wejdź do środka, nie pożałujesz!) oraz przywodzący na myśl bajki Disneya Sobór Wasyla Błogosławionego a takżze mauzoleum, w którym wciąż spoczywa ciało towarzysza Lenina.

Jeden z najpiękniejszych widoków na Moskwę rozciąga się z Mostu Bolszoj Kamiennyj, z którego widać również Sobór Chrystusa Zbawiciela, gdzie zespół Pussy Riot wystąpił ze swoją słynną punkową modlitwą w proteście przeciw Putinowi. Nie zapomnij odwiedzić słynnego Parku im. Maksima Gorkiego przy ulicy Krimskiy Val 9. To o nim śpiewali Scorpionsi w piosence Wind of Change. Został on też oficjalnie otwarty po odnowie przez byłą partnerkę Romana Abramowicza, właściciela Chelsea FC.

Jeśli interesuje Cię sowiecka i rosyjska piłka nożna, warto byś zajrzał do Muzeum Moskwy (Zubovskiy Bulvar 2), gdzie w trakcie Mistrzostw Świata 2018 będzie można obejrzeć wystawę na temat tego sportu oraz spotkać się z ekspertami i gwiazdami.

Gdzie zjeść i wypić?

Zdecydowanie polecamy spróbować sowieckiej kuchni w Stolovaya 57 – sowieckiej stołówce na trzecim piętrze Głównego Domu Towarowego przy placu Czerwonym (Krasnaya Ploshad’3). Tam zwykła stołować się cała sowiecka elita. Dziś serwowane w Stolovaya 57 posiłki są tak samo smaczne, jak miało to miejsce w latach pięćdziesiątych. Wieczory to zaś idealny moment, aby zajrzeć tam, gdzie przebywają modni opozycjoniści lub współczujący im ekspaci: mowa o barze Noor (ulica Tverskaya 23/12).

Koniecznie odwiedź także  Timeout Bar (ulica Bolshaya Sadovaya, 5, 13. piętro),  na najwyższym piętrze hotelu Pekin, budynku jeszcze z czasów Stalina. Tam porządnie najesz się i napijesz, napawając się pięknym widokiem na miasto, a w szczególności na plac Triumfalny (Triumfalnaya Ploshad’), uprzednio noszący imię Władimira Majakowskiego – poety rewolucji, który był tak rozczarowany jej rezultatem, że ostatecznie się zastrzelił.

Gdzie oglądać mecze na żywo?

Duży bar LigaPapa (ulica Bolshaya Lubyanka, 24/15) jest otwarty 24/7, a dla najbardziej lojalnych kibiców ma nawet prawdziwe trybuny. W dwóch pomieszczeniach sprytnie umieszczono tyle ekranów, że fani mogą oglądać do siedmiu osobnych meczy naraz bez przeszkadzania sobie nawzajem.

Co dla turystów LGBT?

Central Station (ulica Leninskaya Sloboda, 19 k2). To duży klub ze wszystkim, czego trzeba, żeby dobrze się bawić: występy drag, taniec go-go i dark room z imprezami w pianie. Warto też wypróbować gay spa Voda (ulica Leninskaya Sloboda, 19, korp. 2), z imprezami tematycznymi.

 1. BLiczba ludności: 12.500.123
 2. Średnia temperatura w czerwcu: +20°C
 3. Średni koszt noclegu w czterogwiazdkowym hotelu: 375 zł

KAZAN

Podobnie jak Soczi, Kazań to jedno z najprzyjaźniejszych wobec turystów LGBT miast w Rosji. Mieszkańcy spodzeiwają się głównie turystów z Niemiec i Anglii. 89% lokalnych respondentów zadeklarowało, że są podekscytowani wizją przyjazdu zagranicznych turystów, jako że odbije się to pozytywnie na mieście. Wśród opinii krytycznych należy wymienić poczucie, iż miasto otrzymało niewystarczające środki z budżetu na poradzenie sobie z Mistrzostwami, a także obawę dotyczącą zwiększonego ruchu ulicznego.

Polska gra z Kolumbią w niedzielę 24 czerwca w Kazaniu.


Życzliwość wobec zagranicznych turystów: 89%

🏳️‍🌈 Życzliwość wobec LGBT: 72%


Co zobaczyć?

Salam Aleikum. To jest Kazań! Stolica Republiki Tatarstanu „trzecia stolica” Rosji. W tym rejonie mieszkają głównie Tatarzy – druga najliczniejsza w kraju grupa etniczna po Rosjanach. Są oni spokrewnieni z Turkami, Kazakami i Uzbekami. Tu je się koninę i pije końskie mleko!

Ten bogaty w ropę i tradycję region został dołączony do Rosji przez Iwana Groźnego ponad pięcset lat temu. W celu upamiętnienia właśnie tej zdobyczy wybudowany został Sobór Wasyla Błogosławionego przy placu Czerwonym. Kazań, miasto cerkwi i meczetów, ma swój własny Kreml zbudowany – w przeciwieństwie do moskiewskiego – z białego kamienia. Tam rezyduje urzędujący prezydent Tatarstanu. Czemu by więc nie przespacerować się od Kremla do wybrzeża?

Zaraz potem można skręcić w dwukilometrową promenadę, słynną ulicę Baumana, wzdłuż której rozciąga się plejada starych posiadłości, hotelów, sklepów z pamiątkami, klubów, barów i kawiarni.

Pamiętaj też, żeby nie ominąć skoncentrowanego na jedzeniu festiwalu Vkusnaya Kazan (Pyszny Kazań). Odbywa się on w ramach pikniku w Parku Gorkiego (ulica Nikołaja Ershova). Tam właśnie rozłożony zostanie największy w kraju „obrus gościnności” wraz z symbolami uczestniczących w Mistrzostwach krajów.

Gdzie zjeść i wypić?

Sugerujemy spróbować suszonej koniny, a także słynnej zupy z makaronem tokmach, którą podają w restauracji Panorama (Prospekt F. Amirhana, 1B). Rozciąga się z niej piękny widok na miasto. Wolisz coś na każdą kieszeń? Nie ma problemu! Wybierz się do Dream Cafe (ulica Karla Marksa, 50/8). Spróbujesz tam pysznego beszmarmaku – gotowanego mięsa podanego w bulionie z dodatkiem makaronu.

W języku tatarskim nazwa dania oznacza „pięć palców”, ponieważ w dawnych czasach nomadzi nie korzystali ze sztućców i zjadali mięso przy użyciu rąk. A gdy przyjdzie czas podziękować gospodarzom za pyszną strawę, nie zapomnij powiedzieć „rekhmet” – w języku tatarskim oznacza to „dziękuję”.

A kiedy nabierzesz ochoty, żeby się napić? Zdecydowanie powinieneś wówczas wpaść do Top Hopu (ulica Baumana 36), najczęściej uczęszczanej przez kazańską młodzież miejscówki.

Gdzie oglądać mecze na żywo?

Najlepsze miejsce na oglądanie futbolu na wielkich ekranach i popijanie świeżego piwa (od 12 zł za pół litra) to dwupiętrowy, stylizowany na czeską modłę bar sportowy Cernovar (ulica Profsoyuznaya 23/12).

Co dla turystów LGBT?

Niestety w Kazaniu nie uświadczycie za wiele miejsc skierowanych do LGBT. Choć oba takie bary zamknięto kilka lat temu, azylem pozostaje Slivki (ulica Puszkina 60). Znajdziesz tam pyszne drinki i występy drag, a także zamówisz masaż.

 1. BLiczba ludności: 1.231.878
 2. Odległość od Moskwy: 717 km
 3. Średnia temperatura w czerwcu: +22°C
 4. Średni koszt noclegu w czterogwiazdkowym hotelu: 295 zł

WOŁGOGRAD

Mieszkańcy Wołgogradu oczekują głównie turystów z Niemiec (36%) i Anglii (27%). 8% sądzi, że wybór Rosji na gospodarza turnieju był ustawiony i niesprawiedliwy. 13% uważa zaś, że rosyjska reprezentacja będzie podczas mistrzostw korzystać z dopingu. Jedna trzecia mieszkańców Wołgogradu sądzi, że Mistrzostwa Świata 2018 wygra reprezentacja Niemiec. Jeden na dziesięciu Rosjan wierzy zaś, że triumf odniesie ich kraj.

Polska gra z Japonią w czwartek 28 czerwca w Wołgogradzie


Życzliwość wobec zagranicznych turystów: 72%

🏳️‍🌈 Życzliwość wobec LGBT: 66%


Co zobaczyć?

Uprzednio znany jako Stalingrad, Wołgograd to miasto zbudowane na rzece Wołdze. Wsławiło się podczas Walki o Stalingrad, która odmieniła bieg II Wojny Światowej. Symbolem miasta jest pięćdziesięciodwumetrowy posąg kobiety trzymającej dwudziestosiedmiometrowy miecz. „Matka Ojczyzna Wzywa!” stoi przy Prospekt Imeni V.I. Lenina na Kurhanie Mamaja – miejscu zbiorowego pochówku 43.000 żołnierzy. Bitwę zobaczysz w formie wielkiej militarnej panoramy w Muzeum Bitwy o Stalingrad (ulica Imeni Marshala V.I. Chuykova 47).

Jeśli dotrzesz do Wołgogradu pociągiem, koniecznie zwróć uwagę na dworcowy sufit. Ten dworzec to jeden z najpiękniejszych budynków ery stalinowskiej. Na sklepieniu przedstawiona jest puszysta kobieta odziana w owczą skórę. Legenda głosi, że wcześniej był to malunek przedstawiający samego Stalina, ale został on zakryty podczas rządów Chruszczowa.

Niedaleko stacji znajduje się surrealistyczna fontanna przedstawiająca pionierów tańczących wokół krokodyla. Po nałożeniu filtra B&W będzie to idealny dodatek do twojego Instastory.

Gdzie zjeść i wypić?

The Pancake Club (ulica Sovetskaya 8) zaprasza, aby posmakować rosyjskich naleśników z różnorodnymi wytrawnymi nadzieniami – wśród nich mięso, kawior i grzyby. Gdy się ściemni, koniecznie wpadnij do baru Draft Craft (ulica Akademicheskaya 8), gdzie spróbujesz czterdziestu róznych piw za jedyne 4-8 złotych od kufla.

Fani nietypowych drinków muszą zaś odwiedzić modny bar Mile (Yelshanskaya 2A) i posłuchać lokalnych DJ-ów. A jak już tam będziesz, czemu by nie spróbować Kindzmarauli? To słodkie gruzińskie wino z pewnością przypadnie Ci do gustu.

Polecane bary sportowe.

Bamberg to jeden z największych niemieckich barów (ulica Sovetskaya 20) z radosną bawarską atmosferą, blondwłosymi kelnerkami i doskonałym piwem (od 12 złotych za pół litra). Piwo jest lokalnie warzone. Niemiecki szef kuchni oferuje kiełbaski, jedna za około 34 złote.

Co dla turystów LGBT?

Jedyny klub LGBT w Wołgogradzie to Golden Flirt (ulica Moskovskaya 2). Ma w ofercie taniec, rosyjską muzykę pop, pokazy drag i dark room. Nawiasem mówiąc, dla 57% ankietowanych mieszkańców miasta orientacja seksualna turystów nie ma żadnego znaczenia. Nie ma się czego obawiać!

 1. BLiczba ludności: 1.015.586
 2. Odległość od Moskwy: 972 km
 3. Średnia temperatura w czerwcu: +21°C
 4. Średni koszt noclegu w czterogwiazdkowym hotelu: 250 zł

NIŻNY NOWOGRÓD

Mieszkańcy Niżnego Nowogrodu widzą bycie gospodarzem Mistrzostw Świata 2018 jako najmniej korzystne dla swojego miasta.


Życzliwość wobec zagranicznych turystów: 79%

🏳️‍🌈 Życzliwość wobec LGBT: 67%


Co zobaczyć?

Miasto Niżny Nowogród zostało założone w 1221 roku i leży w zbiegu rzek Oki i Wołgi.

Jeśli wybierzesz się na spacer wzdłuż murów niżnogrodzkiego Kremla (Plac Minina i Pozharskogo 6a), ujrzysz pięćsetstopniowe Schody Czkałowa, które wybudowano na kształt symbolu nieskończoności.

Główna ulica Niżnego Nowogrodu to Bolshaya Pokrovskaya, przy której znajdziesz historyczne posiadłości i handel wszystkim, co można sobie wyobrazić. Stamtąd możesz wybrać się do Muzeum Historii (Prospekt Lenina, 95) Gorkowskiej Fabryki Samochodów (Gorkowskij Awtomobilnyj Zawod), gdzie dotkniesz prawdziwych sowieckich pojazdów produkowanych niegdyś w mieście.

Gdzie zjeść i wypić?

Wpadnij do popularnej barkuchni Berezka (Ulica Bolshaya Porkovskaya, 51a), gdzie szefowie czarują nad garnkami. Tradycyjna solanka na cielęcych nerkach, kotlety z królika i lekkie mille-feuille to ich specjalności.

Franky Bar (Ulica Zvezdinka, 10/52), to staromodny bar z muzyką jazzową, przyćmionym światłem, kelnerami przywdzianymi w muchy i drinkami serwowanymi w kryształowych szklankach. Oprócz klasyków takich jak Negroni, El Presidente czy Aviation, zanim ewakuujesz się w strachu przed kacem, koniecznie wypij też szklankę Fernet-Branki.

Gdzie oglądać mecze na żywo?

Główny bar sportowy miasta to Na Piskunowa (Ulica Piskunova, 40) znajdujący się tylko kilka przystanków od Kremla i mogący się pochwalić wspaniałym letnim tarasem. W menu opiekane i grillowane mięsa i burgery już od 30 złotych, a także lokalne i niemieckie piwa.

Najlepsza opcja to zamówienie półtoralitrowego dzbana miejscowego trunku za jedyne 35 złotych z pieczonymi ziemniaczkami w zestawie. Na znajdującym się na ścianie projektorze porankami puszczają z dźwiękiem wiadomości, a wieczorami mecze piłki nożnej.

Co dla turystów LGBT?

Jedyny gay klub miasta to STM-Ultra (Ulica Rozhdestvenskaya, 20), który przeniesie was w klimat pierwszych lat obecnego milenium, kiedy to został otwarty.

 1. BLiczba ludności: 1 264 075
 2. Odległość od Moskwy: 419 km
 3. Średnia temperatura w czerwcu: +20°C
 4. Średni koszt noclegu w czterogwiazdkowym hotelu: 300 zł

KALININGRAD

Mieszkańcy Kaliningradu sądzą, że najprawdopodobniej to Niemcy zdobędą laury na tegorocznym turnieju. To właśnie ich miasto jest też tym, które spośród wszystkich badanych najbardziej pozytywnie ocenia kibiców z Polski.


Życzliwość wobec zagranicznych turystów: 68%

🏳️‍🌈 Życzliwość wobec LGBT: 64%


Co zobaczyć?

Kaliningrad to najbardziej wysunięte na zachód rosyjskie miasto, które nie ma w zasadzie żadnego połączenia z główną częścią kraju – to enklawa wciśnięta pomiędzy Polskę a Litwę. Do 1946 roku miasto należało do Niemiec i nazywało się Königsberg, a my znamy je też pod nazwą Królewiec.

Jedną z nielicznych poniemieckich pozostałości jest odnowiona Königsberger Dom – Katedra Matki Bożej i św. Wojciecha (Ulica I. Kanta, 1), gdzie znajdują się szczątki niemieckiego filozofa Immanuela Kanta.

Sowiecka epoka również pozostawiła po sobie ślady: łódź podwodna B-413 to jedna z ostatnich takich maszyn sprzed ery atomu (Bolshogo Posolstva ,1).

W pobliżu miasta znajdziesz także las pełen wysokich, chylących się sosen określany przez miejscowych „Tańczącym lasem” ze względu na to, jak na przestrzeni wieków drzewa splotły pomiędzy sobą gałęzie. Znajduje się on na Mierzei Kurońskiej, wygiętej piaszczystej wydmie oddzielającej słodkowodny Zalew Kuroński od słonego Morza Bałtyckiego. Ze swojego hotelu najłatwiej i względnie tanio dostaniesz się tam taksówką.

Gdzie zjeść i wypić?

Jelcyn Bar (ul. Garagnaya, 2) nie potrzebował dużo czasu, aby stać się najmodniejszym miejscem w okolicy. Jak głosi komunikat na jego drzwiach, w środku „gwarantowana jest wolność słowa”, dzięki czemu młodzi opozycjoniści nad piwem z kija od świtu do zmierzchu dyskutują na temat przyszłości Rosji i Europy. Jak można się domyślić, miejscówka ma swoją nazwę od pierwszego (i bodaj jedynego) demokratycznie wybranego prezydenta Rosji, Borysa Jelcyna.

Gdzie oglądać mecze na żywo?

Corner Pub (Ulica Bolnichnaya, 21) ma pokaźny projektor na ścianie i wygodne stoliki. To idealne miejsce, żeby uraczyć się wódką z marynowanymi pomidorami i ogórkami kiszonymi za niecałe 15 złotych.

Co dla turystów LGBT?

Jedyny gay klub miasta to Amsterdam (Ulica Litovski Val 38, pod. 14), gdzie regularnie odbywają się imprezy tematyczne, a także świętowanie Sylwestra w sierpniu, czy cofanie się w czasie podczas nocy lat sześćdziesiątych. Zabawę umilić można sobie pysznym litewskim piwem o nazwie Švyturys.

 1. BLiczba ludności: 467 289
 2. Odległość od Moskwy: 1282 km
 3. Średnia temperatura w czerwcu: +18°C
 4. Średni koszt noclegu w czterogwiazdkowym hotelu: 430 zł

ROSTÓW NAD DONEM

Mieszkańcy Rostowa nad Donem przedstawiają najsilniejszą wiarę w to, że rosyjscy piłkarze będą używać dopingu, ale też w to, że to oni zwyciężą w turnieju.


Życzliwość wobec zagranicznych turystów: 68%

🏳️‍🌈 Życzliwość wobec LGBT: 64%


Co zobaczyć?

Rostów nad Donem to miasto położone 46 kilometrów od wybrzeża Morza Azowskiego określane przez mieszkańców jako „Ojciec” – jeśli spytasz ich o stojący za tym powód, na pewno poznacie się bliżej.

Zdecydowanie warto odwiedzić  Teatr Państwowy (Teatralnaya Ploshad’, 1); zbudowany na kształt traktora budynek wyraża ducha sowieckiego konstrukcjonizmu.

Ze względu na bliskość morza, w Rostowie zdecydowanie warto wypożyczyć samochód za około 130 złotych dziennie i wybrać się na Mierzeję Pavlo-Ochakovskaya (65 km od miasta).

Gdzie zjeść i wypić?

Nie zapomnij wpaść do Abbey Road (Sokolova, 31), niepozornego, przytulnego pubu dedykowanego muzyce The Beatles, albo do butiku Mozart Wine House (Bolshaya Sadovaya, 130)

Jeśli jednak chcesz zaznać luksusu zapadających się foteli i kryształowych żyrandoli z domieszką antycznej literatury, odwiedź Onegin Dacha (Prospekt Chekhova, 45B). A gdy nabierzesz ochoty na wegańskie makarony, zajrzyj do restauracji Gaia (Ulica Maksima Gorkogo, 119).

Gdzie obejrzeć mecze na żywo?

Irlandzki pub – Dublin – (Prospekt Vorolishovski, 18/18) pokazuje najważniejsze mecze na żywo, na ogromnym ekranie wspomaganym przez pięć dodatkowych telewizorów plazmowych. Zamówisz tam pełną pyszności patelnię the Celtic Heritage (celtyckie dziedzictwo) (30 zł ) z mięsem, ziemniakami i sosem lub grillowane żeberka wieprzowe (25 zł). Na miejscu warzą pięć rodzajów piwa dostępnych już od pięciu złotych za 0,33 litra.

Co dla turystów LGBT?

Goście klubu Hollywood Cabaret (Ulica Lermontovskaya, 233b) dzielą się na dwie grupy: kobiety, które lubią czipendejlsów i mężczyźni, którzy lubią czipendejlsów. Zarówno oni, jak i one są mile widziani w piątki i soboty, kiedy to tancerze pokazują swoje wdzięki.

 1. BLiczba ludności: 1 264 075
 2. Odległość od Moskwy: 1072 km
 3. Średnia temperatura w czerwcu: +23°C
 4. Średni koszt noclegu w czterogwiazdkowym hotelu: 260 zł

SAMARA

Mieszkańcy Samary sądzą, że ich miasto jest najmniej przygotowane na odegranie roli gospodarza, ale to w nim najwięcej ludzi uważa się za prawdziwych kibiców piłki nożnej.


Życzliwość wobec zagranicznych turystów: 68%

🏳️‍🌈 Życzliwość wobec LGBT: 69%


Co zobaczyć?

Samara to przepiękne miasto na rzece Wołdze; przed laty należało do rosyjskich Miast Zamkniętych. To tam znajduje się Bunkier Stalina (Ulica Frunze, 167), głęboki na 37 metrów schron wybudowany na wypadek wojny atomowej.

Jeśli tylko będziesz mieć ku temu okazję, odwiedź Muzeum Kosmonautyki Cosmic Samara (Prospekt Lenina, 21), gdzie przyjrzysz się największym rosyjskim satelitom i rakietom.

Miasto jest pełne interesujących posągów, ale nasz faworyt to Wujek Stiopa (Ulica Leningradskaya), sześciometrowa statua słynnego policjanta z serii wierszy sowieckiego poety Siergieja Michałkowa.

Gdzie zjeść i wypić?

Wypróbuj lokalne piwa w jednej z najstarszych browarni, Zhigulevsky Brewery (Volzhsky prospekt, 4.), gdzie dowiesz się także wszystkiego na temat procesu warzenia piwa.

Coffee Bean (Ulica Leningradskaya, 2), kawiarnia, która nigdy nie pustoszeje, oferuje śniadania u nabrzeża Samary, a także pyszną kawę i desery, że palce lizać.

A jeśli planujesz większą wyżerkę, restauracja Maximillians (Moskovskoye Shosse, 4) napełni Cię witalną energią.

Możesz także spróbować barszczu z wędzoną kaczką (25 złotych) w niedawno otwartym gastrobarze – The Soup (Ulica Molodogvardeyskaya, 153).

Gdzie obejrzeć mecze?

Popularny sports-bar Von Wakano 1881 oferuje lokalne piwo Zhigulevskoye za 10 złotych, a na pokrzepienie dla głodnych kibiców – szponder w sosie winnym (30 złotych).

Co dla turystów LGBT?

Najstarszy gay klub miasta to operująca od 2009 roku Iguana (Ulica Vladimirskaya , 29.). Jest otwarty od czwartku do niedzieli, a pośród rozrywek znajdziecie tańce, sziszę i prywatne pokoje.

 1. BLiczba ludności: 1 169 719
 2. Odległość od Moskwy: 1440 km
 3. Średnia temperatura w czerwcu: +22°C
 4. Średni koszt noclegu w czterogwiazdkowym hotelu: 300 zł

SARAŃSK

Sarańsk to miasto, którego mieszkańcy są najbardziej podekscytowani Mistrzostwami Świata, ale którzy również najmocniej podejrzewają sportowców o korzystanie z dopingu.


Życzliwość wobec zagranicznych turystów: 65%

🏳️‍🌈 Życzliwość wobec LGBT: 68%


Co zobaczyć?

Sarańsk to stolica Republiki Mordowii zamieszkałej przez dwie z najstarszych rdzennych społeczności Rosji – Erzja i Muksza. Jeśli wykażesz się mordwińskim powitaniem „szumbrat”, mieszkańcy szybko zapałają do ciebie sympatią.

Zacznij od rynku niedaleko dworca (Plac Stratonavt) poświęconego pierwszym śmiałkom, którym udało się dotrzeć do stratosfery w balonie stratosferycznym. Stamtąd możesz udać się do Soboru św. Fiodora Uszakowa (Ulica Sovetsjaya, 53), gdzie wysłuchasz melodii wygrywanej przez dwanaście dzwonów na czterech dzwonnicach, spośród których największy  waży sześć ton.

Polecamy oddanie się chwili relaksu w tureckiej saunie Hamam zlokalizowanej w Hotelu Sarańsk (Ulica Kommunisticheskaya, 35). W ofercie znajduje się fińskie pomieszczenie parowe i jacuzzi.

Gdzie zjeść i wypić?

W trakcie pobytu warto odwiedzić Mordovskoye Podvorie (Ulica Saranskaja, 21) i spróbować miejscowych specjałów. Jeden z naszych faworytów to makhan, suszone kiełbaski z koniny. Ale na szczycie podium zdecydowanie muszą stanąć słodkie bułeczki, które w dawnych czasach podawano brzemiennym kobietom w wierze, że pomogą one w produkcji mleka dla nadchodzącego potomka.

Jeśli chodzi o napoje, mają tu tradycyjnego „bezalkoholowego drinka” opartego na drożdżach i burakach cukrowych – z pewnością warto go spróbować!

Gdzie obejrzeć mecze?

Beerloga Pub (Ulica Bolshevitskaya, 60 A) to dobre miejsce, żeby być na bieżąco z rozgrywkami. Gar pełen małży w sosie śmietanowym (110 złotych) czy ogromny plater smażonych krewetek tygrysich (60 złotych) nakarmi parę albo i trzy osoby.

Dla turystów LGBT:

W Sarańsku nie ma za wiele życia nocnego dla LGBT. Mieszkańcy wolą umawiać się przez internet przy pomocy Horneta lub Grindra.

 1. BLiczba ludności: 314 789
 2. Odległość od Moskwy: 652 km
 3. Średnia temperatura w czerwcu: +20°C
 4. Średni koszt noclegu w czterogwiazdkowym hotelu: 220 zł

SOCZI

Soczi, może ze względu na niedawne doświadczenia z Igrzyskami Zimowymi, to miasto, którego mieszkańcy najbardziej pozytywnie spoglądają na nadciągający turniej. Tutejsi są także najmniej homofobiczni ze wszystkich ankietowanych Rosjan.

To w Soczi będzie stacjonowała Polska reprezentacja. Centrum pobytowe Polaków jest bardzo luksusowe.


Życzliwość wobec zagranicznych turystów: 82%

🏳️‍🌈 Życzliwość wobec LGBT: 77%


Co zobaczyć?

Soczi to rosyjska odpowiedź na Francuską Riwierę. Umiejscowione u wybrzeży Morza Czarnego, gdzie hoduje się odporną na zimowe temperatury herbatę i wyrabia pyszne wina (których możesz spróbować w licznych lokalach oferujących degustacje). Soczi to też drugie najdłuższe miasto świata. Możesz tam przejechać 148 kilometrów i wciąż być w jego obrębie! To tam znajduje się również  Bocharov Ruchiey, letnia siedziba prezydenta kraju.

Warto także odwiedzić Soczi Park Olimpijski (Imeretinskaja nizmennost), gdzie odbyły się Zimowe Igrzyska 2014 – i który na zawsze pozostanie smutnym symbolem rosyjskiego skandalu dopingowego.

Możesz też przejść się wzdłuż tutejszego wybrzeża i wpaść do pięknego Dendrarium (Aleja Kurortnaya 74) z wyciągiem lub nawet lepiej, odwiedzić słynny górski kurort Krasnaja Polyana, gdzie ponapawasz się świeżym powietrzem i wypożyczysz rower  za mniej niż 100 złotych dziennie (Adlerskiy rayon, selo Estosadok, Ulica Olimpiyskaya, 35).

Gdzie zjeść i wypić?

Jeśli zgłodniejesz podczas spaceru wybrzeżem w centrum Soczi, warto wypróbować restaurację Lighthouse, z której można cieszyć się pięknym widokiem na morze. Dorwiesz tam pyszne carpaccio z dziczyzny (45 zł), wołowinę w sosie czosnkowym (25 zł), tatara z łososia (40 zł) czy rosyjskie wina za niecałe 20 złotych od kieliszka.

Fani słodkości powinni zajrzeć do kawiarnio-piekarni Praga (Pereulok Morskoy, 14) ulokowanej w samym centrum Soczi. Za 50 zł najesz się tam jak król.

Gdzie obejrzeć mecze?

Sports bar Dobriy El’ (Prospekt Kurortniy 16), czyli z rosyjskiego „Dobre ale”, znajduje się jedynie kilka metrów od Portu Soczi. Możesz usiaść na tarasie, powdychać świeże powietrze i wpatrywać się w ekran, podczas gdy piwo i jedzenie będą serwowane do Twojego stolika. W menu znajdziesz sycące zupy, grillowane steki i włoskie makarony (od 30 złotych), a także niemieckie kiełbaski.

Co dla turystów LGBT?

Mayak (z ros. Latarnia) (Ulica Navaginskaya, 3, korp.5) to najbardziej popularny gej-klub Sochi, który zyskał sławę podczas Igrzysk Zimowych. Jego stali bywalce nazywają Mistrzostwa Świata 2018 „drugim zstąpieniem”.

 1. BLiczba ludności: 411 524
 2. Odległość od Moskwy: 1700 km
 3. Średnia temperatura w czerwcu: +25°C
 4. Średni koszt noclegu w czterogwiazdkowym hotelu: 430 zł

ST. PETERSBURG

St. Petersburg to miasto, którego mieszkańcy najbardziej obawiają się ustawiania meczy podczas Mistrzostw Świata 2018. Najbardziej podejrzewają o ten występek Rosję (11%), a oraz Niemcy (8%).


Życzliwość wobec zagranicznych turystów: 73%

🏳️‍🌈 Życzliwość wobec LGBT: 74%


Co zobaczyć?

St. Petersburg to miasto łez i rewolucji. Pieszczotliwie określany Wenecją Północy przez swój rozległy system kanałów, kulturowa stolica Rosji ma nawet własny dialekt. Jeśli poprosisz tubylców, aby nauczyli Cię kilku lokalnych słów czy zwrotów, szybko wpasujesz się w tłum.

23 czerwca, podczas Mistrzostw Świata, w mieście odbędzie się święto Szkarłatnych Żagli. W ramach tego tradycyjnego wydarzenia statki z wielkimi, czerwonymi żaglami przepływają przez miasto, aby uczcić ukończenie szkoły średniej przez bieżący rocznik uczniów. Uczestnictwo w tym święcie to okazja, która nie zdarza się często, więc koniecznie wyrusz w szał imprezy wraz z tysiącami młodych ludzi na wybrzeżu.

Polecamy także dwugodzinne spacery wzdłuż kanałów (od portu przy Naberezhnaya reki Fontanki, 71). Kosztują niewiele ponad 30 złotych.

Nie zapomnij też wypocząć na świeżo odnowionej wyspie Nowa Holandia (nab. Admiraltejsogo kanala, 2). Znajdziesz tam wszystko – od przestrzeni artystycznych spotkań, przez wyśmienite restauracje, po statek-muzeum „Aurorę” – doskonale zachowany rosyjski krążownik z pierwszej dekady XX wieku, zadokowany przy Nabrzeżu Piotrogrodzkim.

Gdzie zjeść i wypić?

Skieruj się prosto do szumnej, tętniącej życiem ulicy Rubensteina – dzielnicy barowo-restauracyjnej. Na naszym podium staje 48 Stuliev (Ulica Rubinstejna 5) ze swoimi przyćmionymi światłami i unikatowymi nalewkami z wiśni i rokitnika.

Burczy w brzuchu? Prawdziwie królewski posiłek czeka na Ciebie w barach i kawiarniach przystosowanego pałacu Golicyn Loft (Naberezhnaya reki Fontanki, 20) z jego stiukowymi ścianami, marmurowymi kominkami, wielkimi oknami i widokiem na Zamek Michajłowski. Możesz też odwiedzić Hamlet and Jacks (Woliskiy Pereulok 2), restaurację umiejscowioną w byłym warsztacie jubilerskim należącym do jej właścicieli.

Do tutejszych delicji należą czebureki – spore smażone pierogi z pysznym nadzieniem. Spróbuj ich w słynnej wersji Muzhskiye (męskie) czebureki z wołowiną lub wieprzowiną w kawiarni Brynza (Nevskiy prospekt, 50 AI).

Pyszności możesz zapić popularnymi rosyjskimi lemioniadami: Tarkun lub Bajkał.

Gdzie obejrzeć mecze?

Futbolowe rozgrywki na żywo pokazują na gigantycznym ekranie w irlandzkim pubie – O’Hooligans (Prospekt Bakunina, 5). To najpopularniejsza miejscówka wśród kibiców szukających dobrej imprezy. Niezależnie od tego, czy Twoja drużyna akurat wygrała, możesz zatopić smutki lub świętować w towarzystwie klopsików z dziczyzny już od 25 złotych za talerz.

Co dla turystów LGBT?

Central Station to umiejscowiona zaraz obok ulicy Dumskaya mekka życia nocnego w St. Petersburgu. Trzy piętra klubu gwarantują gościom nielimitowaną zabawę. Kolejna warta polecenia miejscówka to The Blue Oyster Bar, gdzie można obejrzeć występy Drag Queens (Ulica Lomonosova, 1).

 1. BLiczba ludności: 5 356 755
 2. Odległość od Moskwy: 634 km
 3. Średnia temperatura w czerwcu: +18°C
 4. Średni koszt noclegu w czterogwiazdkowym hotelu: 390 zł

JEKATERYNBURG

Duża część mieszkańców Jekaterynburga sądzi, że turniej zwyciężą Niemcy (38%) lub Brazylia (32%). Tylko 18% sądzi, że Anglia dotrze do półfinału.


Życzliwość wobec zagranicznych turystów: 72%

🏳️‍🌈 Życzliwość wobec LGBT: 69%


Co zobaczyć?

Jekaterynburg to najbardziej wysunięte na wschód miasto-gospodarz Mistrzostw Świata 2018. Jego prezydent wyraził niedawno zgodę na mural na cześć popularnej gry Pokémon Go. Dzięki lokalnym artystom graffiti pojawił się on niedawno tuż naprzeciw Teatru Dramatycznego.

Aż na 52 piętrze, 186 metrów nad ziemią, platforma widokowa Visotsky Business Center (Ulica Malisheva, 51) oferuje piękny widok na panoramę miasta. Przy ładnej pogodzie widoczność to nawet 25 kilometrów. Za wstęp zapłacisz około 15 złotych.

Warto zobaczyć także interaktywne muzeum Centrum Jelcyna (Ulica Borisa Yelstina, 3), które poświęcone jest pierwszemu rosyjskiemu prezydentowi po upadku Związku Radzieckiego – Borysowi Jelcynowi. W muzeum obejrzysz osobiste przedmioty polityka, w tym rzadko spotykane zdjęcia rodzinne, replikę jego gabinetu na Kremlu, pomieszczenie filmowe z dokumentami, oraz bibliotekę.

Nie pomiń także ciekawego „Pomnika Klawiatury” przedstawiającego wielkiej skali klawisze wbite w ziemię (Ulica Gorkogo). Popularna wśród mieszkańców plotka głosi, że jeśli wpiszesz na klawiaturze swoje życzenie, a następnie naciśniesz Enter, to uda Ci się je spełnić.

Gdzie zjeść i wypić?

Polecamy restaurację Sorriso (Ulica Vostochnaya, 64). Włoscy szefowie, niebiański makaron, wyśmienite wino… A wizyta kosztować będzie Cię około 45 złotych (jakieś 30 złotych za makaron plus jeszcze trochę za kieliszek wina).

Fani grillowanych steków niech kierują się prosto do Rebrishkovaya (Ulica Hohryakova, 72). Wypróbujesz tam specjalność szefa kuchni – wieprzowe żeberka (45 zł) – czy węgierskie żeberka wołowe w gęstym sosie pomidorowym aromatyzowanym słodkimi przyprawami – a wszystko to w przyjemnej atmosferze i z kulturalną obsługą.

Nawet jeśli masz niewielki budżet, wciąż możesz pozwolić sobie na pyszną kawę i ciastko w centrum Jekaterynburga, w Shoko-Cafe Ulica Malisheva, 74).

Gdzie obejrzeć mecze?

Najlepszy sports bar miasta to Ratskeller (Ulica 8 Marta, 8B). Serwują tam zimne, świeże piwo już od 9 złotych za pół litra, a także różnorodne przekąski takie jak ośmiornica w cieście, krewetki czy skrzydełka kurczaka. Picie i jedzenie uzupełnia widok obsługi w bawarskich strojach i wielki ekran do oglądania rozgrywek.

Dla turystów LGBT:

Love Club Vavilon (Malisheva 53) co środę organizuje gejowskie wieczory, podczas których goście mogą spodziewać się tańca, pokazów i pysznych napojów. Na wejściu obowiązuje ścisła selekcja, więc koniecznie pojaw się tam w eleganckim ubraniu i na trzeźwo!

 1. BLiczba ludności: 1 455 904
 2. Odległość od Moskwy: 1416 km
 3. Średnia temperatura w czerwcu: +20°C
 4. Średni koszt noclegu w czterogwiazdkowym hotelu: 300 zł